• -
  • Aktuality
  • -
  • Liga škol v orientačním běhu

Liga škol v orientačním běhu

28.04.2022

Školní závod v orientačním běhu, který proběhl ve středu 27. dubna v Šimkových sadech, naše škola vyhrála.

Neměli jsme sice vítěze v každé kategorii, ani jsme se v každé kategorii neumístili na stupních vítězů. Přesto jsme, jako škola, vybojovali největší počet bodů. Jaké medaile jsme získali? Kdo uspěl a v kterých kategoriích?
Vše začalo již při roznášení přihlášek po škole. O přestávkách úterý po velikonocích jsem měl za úkol obejít všechny třídy a v každé nabídnout dětem, zda se někdo z nich chce orientačního běhu zúčastnit. Už zde byl znát nebývalý zájem. Kromě toho, že se v každé třídě od první až po devátou měli žáci ohledně orientačního běhu hodně otázek, také se jich vždy hodně hlásilo o přihlášku. Od pana učitele Koláčka, s nímž jsme vedli organizaci, jsem dostal asi 40 papírových přihlášek. Ale už po první přestávce na prvním stupni jsem musel ke kopírce. Dalších 40 přihlášek. To ale zdaleka nestačilo. Ke kopírce jsem musel ještě znovu a znovu. Nyní ani nevím, kolik přihlášek jsem nakonec rozdal. Většina ze zájemců a přihlášených se s orientačním během nikdy prakticky nesetkala, někteří neznali sport téměř vůbec.
Nakonec se nám vrátilo 127 přihlášek od dětí z celé školy, více než třikrát tolik, kolik jsme očekávali.
Tedy výprava s dětmi nejen pro mě, ale i pro dalších pět učitelů. Závod probíhal v přátelské atmosféře, pod vedením klubu orientačního běhu Slávie Hradec Králové. Na začátku jsme dětem hromadně vysvětlili průběh závodu, systém značení kontrol i základy čtení a používání mapy.
Na startu měly děti minutu na přípravu s mapou, před vyběhnutím na samotný závod. Tuto minutu jsme využili k podrobnější instruktáži o mapě, trati a způsobu orientace. Poté byl závod jen a jen na každém s dětí, a poprali se se svým úkolem úspěšně a se ctí. Někteří nemohli nějakou kontrolu najít, během své tratě nevěděli, kde přesně jsou nebo se „najednou objevili na druhé straně mapy“, než kde chtěli být. Přesto se všichni zdárně vrátili do cíle, dokonce všichni do jednoho svůj závod dokončili. Už za to jím od nás náleží obrovská gratulace.
Za úspěch školy vděčíme zejména dívkám z prvního stupně. Jmenovitě bych chtěl pochválit některé z našich žáků, kteří dosáhli výborných výsledků. Z nejmenších dívek je to Kateřina Pozdílková a Ella Chaloupková, které se umístili na prvním a třetím místě v kategorii dívek 1. – 3. třídy, s časy 8:09 a
9:50. Michaela Jedličková, která za nimi v těsném závěsu obsadila čtvrté místo, také dosáhla velikého úspěchu, její ztráta na Ellu byla jen 6 sekund. V kategorii dívky 4. – 5. tříd se na druhém a třetím místě umístili Lucie Jedličková a Eliška Horáková, s časy 6:48 a 7:23. Z dívek druhého stupně byly z naší školy nejrychlejší Zuzana Pozdílková, Aneta Gregorová a Tereza Hlavsová.
Dále bych rád pochválil i Ukrajinku Sofii Arkhypenko, která přes jazykovou bariéru při výuce orientace s mapou a průběhu závodu, dokončila svou trať, vše se naučila a doběhla do cíle.
Z kluků prvního stupně byli z naší školy nejrychlejší Jakub Guňka a Daniel Jedlička, z druhého stupně potom Jáchym Jezdinský a Jakub Novotný.
Závod si, alespoň podle mého dojmu, všichni užili, a pokud by někdo z dětí chtěl vyzkoušet orientační běh v klubu, trénink nebo závod, doporučuji kontaktovat někoho z dvou hradeckých klubů – OK 99 Hradec Králové nebo Slávie Hradec Králové. Oba kluby mají v Hradci pravidelné tréninky, někdy i společné. Oba kluby se účastní také sobotních závodů Východočeského poháru OB. Nebo můžete přijít i za mnou (první kabinet dole na druhém stupni).
Na závěr bych rád poděkoval kolegům za spolupráci a dětem za jejich nadšení a nasazení v uplynulém závodu.
Fotky ve fotogalerii

                                                                 S pozdravem          Ing. Karel Růžička, BSc

$$popis$$

KONTAKT

e-mail: zs@stefcova.cz
mobil: 606 777 038
Zobrazit mapu
Statistika přístupů
Dnes: 3
Celkem: 408
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.