• -
  • Aktuality
  • -
  • Přírodovědci na Plachtě - květen 2023

Přírodovědci na Plachtě - květen 2023

30.05.2023

Žáci přírodovědných praktik 7. a 8. ročníků se účastnili exkurze do PP Plachta. Většina žáků byla sice hradeckých, ale překvapilo nás, že někteří z nich dosud PP Plachta zatím nenavštívili. 

Program byl pestrý. Zásadní bylo žáky seznámit s historií, důvodem ochrany a specifickým managementem, který na Plachtě probíhá. Samotná návštěva vedla přes pestrou mozaiku stanovišť, kterými je území proslulé. 
Na vřesovišti jsme metodou smýkaní prozkoumali entomofaunu. Mezi i zajímavé nálezy patřili modrásek tečkováný, zlatohlávek, bělásci, zlatoočka a slunéčka východní, mrtvý drozd a krtek, roupec, šidélko a další ...
Tůně poskytly útočiště pro larvy vodních bezobratlých (vážka, jepice, šidélko), pozorovány byly i perloočky, nitěnky, znakoplavky a splešťule blátivá. Nahlédnout do jejich života nám umožnila jednoduchá metoda sběru do kuchyňského sítka a plastové misky. Zachytili se tam i pulci skokanů a čolků s částečně vyvinutými končetinami.

Žáci se seznámili i s metodou průzkumu obojživelníků - na jedné tůni byla nainstalována past na čolky. Sedmáci si demonstrovali i slepýše.

Prošli jsme i přes ohradu s výběhem divokých exmoorských poníků, kteří se sice vyhli naší přítomnosti, ale určitě ne pohledu, protože z dálky je bylo možné pozorovat. Neutekly nám ale stopy jejich metabolismu a směle jsme si prozkoumali čerstvé kobylince, které téměř vzápětí přitáhly zástupce koprofágního hmyzu. 

Poslední zastavení u ohrady buvolů vodních nám kromě výhledu na částečně spasenou trávu a náletové dřeviny umožnilo i pozorování samotných buvolů vodních. Celá exkurze byla zakončena obdivem skupiny prstnatců májových (z čeledí orchidejí) na mokřadní louce za ohradou.
Fotogalerie

$$popis$$

KONTAKT

e-mail: zs@stefcova.cz
mobil: 606 777 038
Zobrazit mapu
Statistika přístupů
Dnes: 1
Celkem: 64
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.