• -
  • Akce
  • -
  • Ve 4.B se učíme na Hvězdárně v Hradci Králové

Ve 4.B se učíme na Hvězdárně v Hradci Králové

27.10.2021

Výprava za dalším poznáním, tentokrát neživou přírodou, rovnou do vesmíru.

Podařilo se nám 15. 10. uskutečnit výpravu za učením, tentokrát do hvězdárny a planetária. Většina z nás byla v planetáriu poprvé a zážitek z něho byl veliký. Nepokazilo ho ani měření teploty před vstupem a nošení roušek.

V planetáriu jsme se učili orientovat se na noční obloze, prohlédli jsme si zblízka planety naší Sluneční soustavy, podívali jsme se na kosmickou orbitální stanici. Líbil se nám film o vzniku Měsíce. Na hvězdárně jsme si připomněli a na modelu si ukázali, jak vznikají zatmění Slunce i Měsíce, proč se u nás střídají roční doby. Těšili jsme se na pozorování, ale tentokrát jsme na naší cestě za poznáním neměli takové štěstí. Sluníčko se nám schovávalo za mraky a tak jsme si prohlédli největší dalekohled naší hvězdárny a naplánovali si některé noční pozorování, tentokrát s rodiči. Na terase jsme se učili zaostřovat menší dalekohledy a porovnávat, jak který zvětšuje. Paní učitelka měla z nás radost, že jsme věděli správné odpovědi na otázky našich lektorů, kteří nás dopolednem provázeli. Na oplátku jsme měli připravené všetečné otázky pro ně, ale z míry jsme je nevyvedli, na všechny jsme dostali odpovědi. Už víme, že je světelný rok nepředstavitelně dlouhá vzdálenost, která další hvězda je k nám nejblíže, jak prakticky najít sever podle Polárky a dozvěděli jsme se o novinkách o planetce Pluto. Těšíme se příští rok na další pokračování.

$$popis$$

KONTAKT

e-mail: zs@stefcova.cz
mobil: 606 777 038
Zobrazit mapu
Statistika přístupů
Dnes: 2
Celkem: 32
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.